PROGNÓZA anebo SCÉNÁŘ PRO KATASTROFICKÉ SCI-FI?
PROGNÓZA anebo jen SCÉNÁŘ KATASTROFICKÉHO SCI-FI ?
(Bratislava 12. 12. 2011)
========================================================================
Úžasná animace uprchlické krize aneb vše, co jste o uprchlících nevěděli:
Období 2015-2020
V SÝRII naplno zuří občanská válka, profilují se další a další mocenské frakce, všeobecná anarchie zcela ochromuje ekonomiku země a destabilizuje region, jsou napadáni alávité, tedy členové šíitské náboženské skupiny, k níž patřil také prezident Bašár Asad. (Írán a irácké šíítské milice podporují šíitské síly, Izrael poskytuje zbraně a logistiku drúzským, maronitským a kurdským oddílům - Syrská revoluce v režii islamistů a Saudské Arábie? ); turecká armáda okupuje severní Sýrii a irácký KURDISTÁN, Kurdové v odvetu zahajují vlnu teroristických útoků v tureckém zázemí, korunovanou vážným poškozením mostu nad bosporskou úžinou v Istanbulu a Atatürkova mauzolea v Ankaře během pokládání věnců vládní delegací.
IZRAEL bombarduje iránská jaderná zařízení (a stanoviště radiolokátorů a protivzdušné obrany) za logistické podpory NATO a s mlčenlivým souhlasem Saudské Arábie a SAE, poskytujících jeho bombardérům vzdušný prostor...
Scénář izraelského útoku na Irán dle mé představy, (c) frh
ÍRÁN v odvetě ostřeluje raketami Izrael, saudský Rijád a základny NATO v celém regionu (francouzskou vojenskou základnu v metropoli Spojených arabských emirátů Abú Zabí a americké základny v Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu a Ománu), je aktivována síť protiraketové obrany, která se skládá z PAC-3 a námořních systémů Aegis.
(postoj Číny: "Čína se nebude zdráhat chránit Irán i za cenu třetí světové války")
V Teheránu hoří ambasády evropských států a pobočky evropských firem, na ulicích jsou lynčováni Evropané, včetně diplomatů, a zdejší křesťané, kteří tvoří asi 1% obyvatel (na ulicích pálí evropské knihy a výtisky bible v perském jazyce - fārsī; již dávno před tímto incidentem vysoko postavený íránský duchovní vůdce ajatolláh Vahid Khorasan vyjádřil znepokojení nad šířením křesťanství v Íránu. Nazval křesťanství a jiná nemuslimská náboženství "zlem" a požadoval, aby íránské státní orgány "vyřešily tento problém");
Následuje americký raketový útok a nasazení amerických strategických bombardérů B1 a B52 ze základen na ostrově Diego Garcia (B.I.O.T.), v Itálii, Británii a v Německu a letadel z letadlových lodí US Navy, odvetou je íránský raketový útok na jihovýchodní a střední Evropu - rakety dlouhého doletu Šabáb3 zasahují např. okolí italského Aviana, Uroševac v jižním Kosovu, leteckou základnu v Papa v Maďarsku a vojenské letiště Graf Ignatievo v Bulharsku využívané aliančními silami (již koncem prosince 2011 Írán vyzkoušel raketu dlouhého doletu ; íránské letectvo bombarduje ropné terminály v Perském zálivu, potápí tankery a uzavírá plovoucími minovými poli Hormuzskou úžinu
(Na světě existuje celkem 7 strategických transitních míst pro transport ropy, přičemž nejméně 3 z nich jsou de facto v moci anebo bezprostředně ohroženy islamisty.Hormuzský průliv je pro přepravu ropy mimořádně důležitý. Prochází tudy vůbec největší světová tepna, po níž proudí třetina veškerých ropných tankerů. Objem transportu dosahoval v roce 2009 15,5 milionů barelů denně. Druhým největším je Malacký průliv u indonéské Sumatry, kudy se v r. 2009 přepravilo 13,6 milionů barelů denně., tureckým Bosporem pak 2,9 milionu.);
Islamističtí teroristé zahajují masové útoky na strategické cíle po celé Evropě a USA; radikální irácký šíitský vůdce Muktada Sadr, podporovaný Íránem, oznamuje ukončení příměří a jeho milice obnovují boje proti ústřední vládě a útočí proti euro-americkým institucím a organizacím v Iráku (viz Irák pouhý den po odchodu Američanů zachvátila hluboká krize; Irák: Byl vydán zatykač na sunnitského viceprezidenta) ... dochází také k rozsáhlým akcím v oblasti kybernetické války
ÍRÁN otevřeně vyzbrojuje islamisty z Talibánu, libanonský Hizballáh a šíity v Iáku, Sýrii a Jemenu a vyzývá je k džihádu; TURECKO podporuje separatisty a islamisty v kavkazských republikách a ve S. ASII, na Altaji a v Astrachaňské oblasti (Rusko) i v Gaze.
Bojuje se na celém území Čečenska, Ingušska, Dagestánu, J. i S. Osetie, Karačaevo-Čerkeska, Kabardino-balkarské republiky i Adygejska.
Bojuje se na celém území Čečenska, Ingušska, Dagestánu, J. i S. Osetie, Karačaevo-Čerkeska, Kabardino-balkarské republiky i Adygejska.
Čuvaši společně s Marijci, Udmurty a Tatary vyhlásili svůj oficiální nesouhlas s válkou na Kavkazu a vyzvali občany svých zemí k odmítnutí účasti v tomto konfliktu. Dochází k radikalizaci muslimských komunit v dalších oblastech - v Povolží a na Uralu, v Tatarstánu, Baškortostánu, Čuvašsku a oblasti kolem Uljanovsku, Samary, Permu, Nižního Novgorodu, a Jekatěrinburgu. Nezávislost, odtržení od Ruska, vyhlásila Kalmycká republika.
Podle různých odhadů je systém džamá'atů schopen mobilizovat přes 20 000 extremistických bojovníků, přičemž asi 10 000 z nich pocházejí z regionů kolem Volhy a z centrálního Ruska (zde). Středoasijské režimy (zejména režim uzbeckého prezidenta Islama Karimova) v poslední době mnohem energičtěji zasahují proti militantním islamistům, což ovlivnilo imigraci do Ruska v tom smyslu, že aktivní islamističtí extremisté utíkali před perzekucí a radikalizovali dosud umírněné muslimy v regionech, do nichž přicházeli, tj. nejčastěji evropská část Ruska a Ural.
Tudíž i ve vnitřních ruských regionech narůstá aktivita radikálních islamistických organizací jako Hizb ut-Tahrír, Džamá'at-e Islámí (Islámská skupina) v Baškortostánu, Džamí'at al-Isláh al-Idžtimá'í (Společnost pro sociální reformu) v Moskvě atd., jejichž většina členů předtím odešla do ilegality pod tlakem perzekucí (zde).
Jelikož Tatarstán i Baškortostán představují nejdůležitější regiony produkující ropu, politické vedení nepřátelské k federálnímu centru či artikulující rozsáhlejší požadavky na ekonomickou a politickou autonomii představuje vážnou hrozbu pro soudržnost federace (zde).
Rusko obviňuje Ázerbájdžán z podpory dagestánských povstalců, stahuje personál ruské radarové základny u města Gabala v severním Ázerbájdžánu, ruské letectvo bombarduje ázerbájdžánské cíle podél společné hranice a leteckou základnu Kala u Baku. USA urychlují dodávku protiraketového systému Patriot-3 a ručních střel Stinger v celkové hodnotě 100 milionů dolarů Gruzii.
Nepokoje v celé Střední Asii, v Uzbekistánu přebírají moc radikální islamisté napojení na afghánský Talibán (již lavina násilí, která prošla v minulosti Uzbekistánem, dávno ukázala, že celá S. Asie se bude brzy potýkat s militantním islamismem. Už po sérii atentátů v r. 2004 oficiální Taškent obvinil Hizb-ut-Tahrír a Islámské hnutí Uzbekistánu a poukázal na jejich propojenost s globální sítí "mezinárodních islamistických uskupení"),
v Kazachstánu a Tadžikistánu je vyhlášen výjimečný stav, podstatnou část země ovládají stoupenci Strany islámské obrody, financovaní z iránských peněz a podporovaní afghánských Tálibanem (na milion a půl obyvatel ze země uprchlo. Byla zničena infrastruktura, ekonomika se propadla na samé dno. Ruská menšina, která zastávala funkci intelektuální elity (učitelé, doktoři apod.) ze země odešla, což jenom znásobilo obtíže poválečné obnovy. Centrální vláda prakticky rezignovala na kontrolu nad územím Horského Badachšánu, který se tak stal důležitým tranzitním regionem pro afghánské opium).
Destabilizace Kazachstánu, jež začala již v prosinci 2011 (viz Kazašská policie střílela do lidí z automatických zbraní, platí výjimečný stav) zasazuje další ránu i ekonomikám evropských a dalších zemí (Největšími investory v těžebním sektoru jsou USA, Francie, Turecko, V. Británie, Itálie, Norsko a SRN. V oblasti metalurgie je to Jižní Korea, Velká Británie, Japonsko, Kanada a Indie; např. Rusko při roční spotřebě 16,000 tun uranu pouze 20% potřeb pokrývá z vlastních zdrojů a velkou část uranu musí dovážet právě z Kazachstánu, stejně jako Čína.)
Nedílnou součástí islamistické agrese je rozvrat "prohnilé" západní civilizace pomocí drog, jejichž produkce se ještě rapidně zvyšuje po ovládnutí Střední Asie, zároveň zisky z prodeje drog financují další vyzbrojování islamistických jednotek.
Množí se přestřelky na egyptsko-izraelských hranicích a ve Středozemním moři dochází k několika bojovým střetům mezi izraelskými a tureckými válečnými loďmi, jež se pokouší prorazit blokádu Gazy. Egypt je zmítán násilnostmi, zfanatizované davy zapalují objekty evropských organizací a křesťanské kostely a organizují protikřesťanské pogromy. Koptové se vyzbrojují a vytvářejí domobranu. Po sérii bombových útoků na plynovod a regulační stanice jsou zcela přerušeny dodávky plynu do Izraele a Jordánska.
Jednotky NATO a USA se urychleně stahují z AFGHÁNISTÁNU - vrací se k moci Talibán, jenž přebírá moc i v PÁKISTÁNU a proniká do celé Střední Asie. V reakci na islamistický převrat v Pákistánu a s tím spojené bezprostřední nebezpečí pokusu o obsazení celého Kašmíru Pákistánem, jakož i reálné hrozby pakistánského jaderného útoku, vyhlašuje Indie částečnou mobilizaci, přesouvá většinu armády do pohraničních oblastí - především do Kašmíru a Džammu - a na plno spouští program jaderného zbrojení (lépe řečeno dozbrojení). Indická armáda v síle 1,5 milionu mužů obsadila obranná opevnění podél indicko-pákistánské hranice a zvýšila zásoby munice a náhradních dílů. Indické letectvo uvedlo všechny své základny do plné bojové pohotovosti a PVO bylo nařízeno, aby každý neidentifikovaný cíl přelétávající tzv. kontrolní linii považovala za nepřátelský. Byly zahájeny hlídkové lety. Další indicko-pakistánská válka - která zřejmě, díky vlastnictví jaderných zbraní oběma státy, již nebude jen záležitostí lokálního významu - je na spadnutí... (jak upozorňoval již v lednu 2010 Gates: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/189756-al-kaida-chce-rozpoutat-valku-mezi-jadernymi-mocnostmi-indii-a-pakistanem.html )
Je přerušeno zásobování Evropy ropou a zemním plynem ze Středního východu i Střední Asie, pro lodi pro EU a USA uzavřen Suezský průplav i Perský záliv, útoky islamistů a pirátů jsou ohrožovány lodní trasy v západní polovině Indického oceánu. V celé Evropě je nedostatek pohonných hmot, v mnoha státech je zaveden přídělový systém a ceny benzínu vyskočily na 3 € za litr. V některých státech dochází k výpadkům v dodávkách plynu a elektřiny. Rusko prudce zvyšuje ceny surové ropy a plynu, zároveň snižuje dodávky kvůli vlastním ekonomicko-politickým problémům, séri havárií a bombových útoků na ropovody a plynovody, stávkám a nepokojům na Sibiři. Británie a Norsko zakazují vývoz ropy z ropných polí v Severním moři do zahraničí.
Viz struktura tranzitních ropovodů:
Naplňuje se chmurná prognóza politiků z listopadu 2011 (Euro skončí, budou nepokoje! Připravte se, varuje britská vláda)
V ŘECKU po státním bankrotu propuká občanská válka, komunistické partyzánské oddíly přepadávají kasárna a policejní stanice. Stupňuje se napětí v pohraničních oblastech, přestřelky na hranicích s Makedonií a Albánií. Bulharsko uzavírá hranice s Řeckem, přerušuje dopravní spojení s Tureckem a posiluje pohraniční vojsko. Hroutí se ekonomika PORTUGALSKA, ŠPANĚLSKA, ITÁLIE a IRSKA …. s rozpadem EUROZÓNY zachvacuje celou jižní Evropu vlna nepokojů. Britské ministerstvo zahraničí i organizuje evakuací britských občanů z jejich jihoevropských letovisek v Řecku, Španělsku a Portugalsku (již v prosinci 2011 varuje britský ministr George Osborne: Až se zhroutí euro, zavře Británie hranice ; a Americký generál: Eurozóna představuje ohromné riziko i pro Pentagon / Rozpad eurozóny může způsobit nepokoje, obává se Pentagon )
Rozpadá se i ITÁLIE, Liga severu (Lega Nord) si vynucuje předčasné volby a prosazuje odtržení severní, průmyslové části země od jižní Itálie, vyhlašuje Republiku PADÁNIE (viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lega_Nord). Vznik PADÁNIE však oživuje i někdejší jihotyrolské hnutí, protože na severu Padánie leží Horní Adiže, jejíž četní obyvatelé v ní stále vidí Jižní Tyroly a sní o návratu k Rakousku. (Od konce 50. let XX. století bylo teroristické násilí více méně trvalou součástí etnicko-politických konfliktů v Jižním Tyrolsku.)
Katalánská regionální vláda, tzv. Generalitat de Catalunya,vyhlašuje nezávislostKatalánie.Dochází jen ke sporadickým střetům nezi španělskými a katalánskými policejními složkami - Mossos d'Esquadra. Vývoj v Katalánsku povzbuzuje vlnu separatistických tendencí v Baskicku a severošpanělské Galicii, kde dochází k četným útokům ze strany ilegální organizace Galicijský odpor (Resistencia Galega, REGA), radikálně levicové separatistické organizace (Organizace je činná od roku 2005 a má na svědomí desítky bombových útoků, které míří většinou na pobočky bank nebo na sídla politických stran).
Radikální islamisté se ujímají moci v MALI, MAURETANII, TUNISKU, LYBII, EGYPTĚ, SAUDSKÉ ARÁBII, JEMENU a TURECKU … USA evakuují vojenskou základnu İncirlik v Turecku a přesouvají svá letadla a vojáky na základny USA v Bulharsku a Rumunsku, resp. na britské základny Akrotiri a Dhekelia na Kypru (kde posilují svou přítomnost i Britové, poté co se Turci pokusili zmocnit i jižní části ostrova)!
Islamisté ovládají celou sev. Afriku až po rovník, sílí islamistické hnutí v celé západní i východní Africe, na Filipínách a v Indonésii. Teroristická organizace Džamá islámíja, která spolupracuje s teroristickou sítí al-Káida, bojuje za vytvoření islámského státu na území jižního Thajska, Malajsie, Indonésie a jižních Filipín.Nová vlna násilných střetů mezi filipínskou armádou a bojovníky Fronty islámského osvobození Morů (MILF), kteří požadují samostatnost jižní části země. Pokračují zatím nejostřejší boje mezi indonéskou armádou a ozbrojenými povstalci v rebelující provincii Aceh. Snahy o samostatnost vedly již dříve ke krveprolití na Východním Timoru, kde se v referendu vyslovila většina domorodců pro vyhlášení nezávislosti. Se separatistickými tendencemi musejí bojovat tisíce vládních vojáků poslaných jakartskou vládou i do provincie Irian Jaja. Indonésie se prakticky rozpadá na několik ministátečků. (viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Bojinka / Filipínský prezident varoval před teroristickým útokem )
Seychely vyzvaly Čínu, aby na jeho území založila vojenskou námořní základnu, která má pomoci v boji proti pirátství.
Rozsáhlé povstání v muslimském Východním Turkestánu - čínské provinci SINTIANG - na něž navazuje i povstání v TIBETU; masové nasazení čínské armády, která se zároveň potýká s nárůstem teroristických akcí po celém území ČLR a souběžnými sociálními nepokoji v dalších provinciích. (Viz Čína je špatně připravena na nepokoje, říká šéf bezpečnosti / Téma - Čína - Aktuálně.cz )
Skupiny jako Strana Alláhova nebo Islámská ujgurská strana propagují vznik islámského státu na území Sin-ťiangu a odmítají čínskou nadvládu. Jsou podporovány exilovými organizacemi jako je např. Národní kongres Východního Turkestánu se sídlem v Mnichově, Kazašská regionální ujgurská organizace v Almaty nebo Kyrgyzská ujgurská jednota v Biškeku. Pan-turkická hnutí jako Strana Východního Turkestánu (Tengri Tag) a Ujgurská osvobozenecká organizace působí především ve městech Ghuldža, Urumči (Wu-lu-mu-čchi), Korla (Kchu-er-le) a Kuča (Kchu-čche). Nejvíce nábožensky orientovaných skupin působí v jižní části Sin-ťiangu, zvláště v Kašgaru (Kcha-š') a Chotanu (Che-tchien). Pozn. editora.
(Podle čínských oficiálních údajů žije v ČLR 20 mil. muslimů, kteří mají k dispozici přes 40 000 kněží (imámů). Většinu z nich tvoří Chuejové, Kazaši a Ujgurové (hlásící se k sunnitskému islámu), dále je islám rozšířen mezi Tádžiky, kteří se vesměs hlásí k ší'itské sektě ismá'ilitů).
Díky ekonomické krizi, prohloubené zastavením dodávek ropy ze S. Východu, a separatistickým a sociálním nepokojům v Číně zastavuje ČLR dotování severokorejského režimu a v KLDR propuká hladomor - spojený s místními nepokoji a masovým exodem občanů do Číny a Ruska, - který si vyžádal 3 milióny obětí. Pchjongjang se stal závislý na zahraniční potravinové pomoci. (V současné době HDP na hlavu v KLDR představuje možná jen 5% HDP na hlavu v Jižní Koreji, uvádí Brad Plumer z listu The Washington Post v blogu WONK. Hladomor v KLDR propukl již v polovině 90.let po nástupu Kim Čong-ila. Ten se pokusil reformovat hospodářství, což vedlo k tragickým následkům. Prudce se snížilo HDP na hlavu, který byl od 70.let na konstantní úrovní, a nedostávalo se potravin.) Humanitární katastrofa zachvacuje čínské provincie Jilian a Liaoning i jižní Mandžusko a ruský Primorský kraj.
Během pokusu o vojenský puč zahynul severokorejský diktátor Kim III.
Japonsko se po smrti Kim Čong-una bojí dalšího vývoje v KLDR. ("Máme jasné plány, co dělat v případě, že Severní Korea zaútočí, ale ne pro případ, že severokorejský režim padne," řekl v r. 2011 listu The New York Times bývalý poradce pro Asii za vlády prezidenta George Bushe Michael J. Green. "Nestabilní přechod moci, při němž nebude nikdo velet a kontrola jaderného programu bude ještě nevyzpytatelnější, je nejhorším scénářem," řekl Jeffrey A. Bader, bývalý asijský poradce prezidenta Obamy.) Důvodem jen především hrozba severokorejských balistických raket, kvůli nimž Japonsko koupilo americké antirakety systému Aegis (armáda KLDR je 5. největší na světě). Ve Vladivostoku propuká epidemie cholery, zavlečené sem severokorejskými uprchlíky.
Během pokusu o vojenský puč zahynul severokorejský diktátor Kim III.
Japonsko se po smrti Kim Čong-una bojí dalšího vývoje v KLDR. ("Máme jasné plány, co dělat v případě, že Severní Korea zaútočí, ale ne pro případ, že severokorejský režim padne," řekl v r. 2011 listu The New York Times bývalý poradce pro Asii za vlády prezidenta George Bushe Michael J. Green. "Nestabilní přechod moci, při němž nebude nikdo velet a kontrola jaderného programu bude ještě nevyzpytatelnější, je nejhorším scénářem," řekl Jeffrey A. Bader, bývalý asijský poradce prezidenta Obamy.) Důvodem jen především hrozba severokorejských balistických raket, kvůli nimž Japonsko koupilo americké antirakety systému Aegis (armáda KLDR je 5. největší na světě). Ve Vladivostoku propuká epidemie cholery, zavlečené sem severokorejskými uprchlíky.
Propuká válečný konflikt mezi Čínou a Filipínami o Spratlyhy ostrovy, již dlouho sporné území mezi Čínou, Taiwanem, Vietnamem a Filipínami, na část ostrovů na jihu vznáší územní nárok také Malajsie a Brunej. V oblasti dochází k řadě lokálních konfliktů (v souladu s prognozou z prosince 2011: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-16063607 ). Vedle strategického významu ostrovů je zájem o ně vyvolán údajně značnými nalezišti ropy, jejíž nedostatek hlavně Čína pociťuje kvůli válce na S.Východě.
Občanská válka v BĚLORUSKU a UKRAJINĚ, Západní Ukrajina vyhlašuje nezávislost; sílí stávkové hnutí a separatistické tendence v ruských regionech. Ruské úřady blokují veškeré sociální sítě a většinu internetu, zavádějí oficiálně cenzuru médií a v některých oblastech vyhlašují výjimečný stav, včetně nočního zákazu vycházení a zákazu činnosti odborů a opozičních politických organizací. President Putin obviňuje USA (a Západ obecně) z "rozdmýchávání vášní a financování podvratné činnosti proti Rusku s cílem dosáhnout jeho destabilizace politické i ekonomické a připravit půdu pro rozpad Ruské federace, jenž by umožnil změnit geopolitické uspořádání světa a přetvořil území Ruska v surovinovou základnu nadnárodních monopolů"!
Rusku de facto vládne vojenská junta, klan jestřábů a nacionalistů - generálů a důstojníků KGB - řinčí zbraněmi hláškami o vnějším ohrožení a zahraničním spiknutí stmeluje národ!
Ruské neonacistické hnutí se stává výrazným aspektem politické scény, pravoslavný klér i mocenský aparát, jenž tvrdě (mnohdy brutálně) zasahuje proti jakémukoliv projevu demokratické opozice, nepokrytě sympatizuje s projevy šovinismu, rasismu a antisemitismu, které běžnou součástí ruského koloritu. Jednou z příčin nepřátelštějších postojů zbytku ruského obyvatelstva, mezi nímž existuje odvěká nevraživost vůči "černým" ("čornyje ljudi", tj. neetničtí Rusové) je nárůst muslimské populace. K zintenzivnění existující averze dochází v případě rostoucích obav z marginalizace etnicky ruského obyvatelstva. Ruský militantní nacionalismus (typu Ruské národní jednoty) se stává vlivnou politickou silou a násilnou formou se pokouší o zvrácení islamizace ruské společnosti".
V celém Rusku byla zavedena mimořádná bezpečnostní opatření kvůli hrozbě teroristického útoku. Národní protiteroristický výbor (NAK) získal ze zahraničí informace o možném teroristickém útoku. Střeží se zejména hydroelektrárny na jihu Ruska. "NAK zveřejnil informace o snaze teroristů podniknout diverzní teroristické činy v Rostovské oblasti proti vodohospodářským zařízením Volgogradského a Cimljanského hydrouzlu a proti vodním elektrárnám v Saratovské oblasti.
Propukají sociální bouře a nepokoje na SIBIŘI, v TUVĚ, CHAKASSKU a BURJATSKU, stávky ochromují sibiřská naftová pole a petrochemický průmysl; ruská armáda zasahuje na Dálném východě proti povstání s cílem odtrhnout JAKUTSKO a vyhlásit samostatnost Republiky SACHA, nezávislost vyhlašuje i TUVA. (Doporučuji můj článek "RUSKO - poslední koloniální mocnost" ,viz též Rusové chytli "primorské partyzány". Vraždy policistů ale pokračují i !)
Poté, co KOLUMBIE obvinila Venezuelu z podpory a vyzbrojování povstalců z FARC a kolumbijské letectvo bombardovalo základny FARC na venezuelském a ekvádorském území, VENEZUELA přerušila diplomatické styky s Kolumbií a její armáda ostřeluje kolumbijské pohraničí. Venezuelský president obvinil Spojené státy a Kolumbii, že jde o komplot jehož cílem je podobně jako v případě Iráku vyvolat situaci, kdy bude možno napadnout Venezuelu a zmocnit se některých jejích ropných nalezišť.
Velká Británie vysílá jaderné ponorky do oblasti Falkland poté, co se vyostřil spor o souostroví. Argentina, která považuje ostrovy za své, oznámila, že neumožní používat svých přístavů lodím s falklandskou vlajkou. Připojily se k ní Brazílie, Uruguay a podporu vyjádřila i vnitrozemská Paraguay. Obavy o osud Falkland vzrostly poté, co Británie vyřadila ze služby letadlové lodě se stroji Harrier, protože právě tato kolmo startující letadla přispěla k porážce Argentiny v 80. letech 20.stol.
***********************************************************************
Komentáře
https://www.respekt.cz/politika/proti-valce-s-teheranem-by-byl-konflikt-v-iraku-prochazkou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu