Pochybný "Čínský zázrak"
U většiny článků - opěvujících technický rozvoj a pokrok v Číně, resp. strašících nás tím jak nás rychle se rozvíjející Čína převálcuje - mám dojem, že autoři jednak v Číně nikdy nebyli, jednak jejich naivní a zkreslené závěry jsou postaveny jen na povrchních a jednostranných informacích ačkoliv budí zdání fundovaného a objektivního stanoviska.
(Většina z těchto pisálků ostatně ani netuší, že existují de facto "4 ČÍNY", které mají 4 odlišné peněžní jednotky / měny [čínský jüan, macauská pataca, hongkonský dolar a tchajwanský dolar - které nejsou víceméně vzájemně směnitelné a platí jen v příslušných čínských teritoriích!] a vydávají vlastní poštovní známky atd ...)
... a hlavně jsem se tam setkal a mluvil s množstvím místních lidí z rozličných sociálních skupin: s podnikateli i dělníky, učiteli i studenty, vědeckými pracovníky i umělci, lékaři i mistry bojových umění, s milionáři i nezaměstnanými, s křesťany, taoisty i buddhistickými mnichy, mezi mé přátele patří bývalý důstojník speciálních jednotek, děkan university, ctihodný taoistický kněz i mladá policajtka. (Kromě toho se o asijskou kulturu, historii a politiku zajímám nějaký ten rok)
Moje názory se tudíž opírají o dosti rozsáhlé a různorodé poznatky a informace. Ze všech mi vyplývá obraz zcela odlišný od většiny publicistických článků a rádobyodborných analýz vznikajících někde u zeleného stolu.
Technický pokrok v ČLR je nepopiratelným faktem, nutno však podotknout, že to je pouze jedna strana mince (ta nejviditelnější, nejoblíbenější a tudíž nejfrekventovanější), která není totožná s reálnou charakteristikou Číny. Zatímco totiž Peking , Šanghaj, Hongkong a řada dalších velkoměst se stávají k nerozeznání podobnými světovým metropolím (od skleněných mrakodrapů, přes fast-foody a luxusní autosalony po butiky světových značek, bující síť prostitutek a životní styl i odívání mládeže), tyto trendy se vesměs netýkají vnitrozemí a venkova pak obecně.
Když jsem projížděl centrálními provinciemi a viděl život místních rolníků, vzpomněl jsem si jednak na vládní kampaně o dobývání kosmu, jednak na někdejší komunistické propagandistické filmy zobrazující kolektivizaci čínského venkova, kde desítky kombajnu a traktorů obdělávají širé lány. Přestože od vzniku oněch záběrů uplynulo snad 50 let, např. v celé provincii Šan-si (Shanxi) jsem viděl na polích 1 (slovy jeden) traktor! Všude obdělávali rolníci pole v lepším případě za pomoci koní a soumarů, v horším případě měli zapřaženou ženu a děti.
Abyste však viděli rozdíl mezi Čínou oficiálně prezentovanou (vládou i cestovkami) a tou odvrácenou , nemusíte v podstatě ani vytáhnout paty z Pekingu, stačí, máte-li zájem tu druhou Čínu vidět - což většina zahraničních turistů, obchodníků, politiků a žurnalistů ani nemá … a pak se podílejí na šíření mystifikací a nesmyslů. Já osobně mám např. v Pekingu 2 přátele žijící v diametrálně odlišném světě: 1. je mladý milionář obývající se ženou byt o rozloze 350 m ve Fénix City, stráženém soukromou bezpečnostní službou; 2. je inženýr-elektrotechnik, čínský křesťan, jenž bydlí s rodinou v nuzném bytě na předměstí v domě jako vystřiženém z reportáže o mosteckém Chánově či košickém Luníku, kde potmě zakopáváte na schodech o slepice a nesmíte se dotknout zábradlí, které nikdo neumyl od chvíle co dům před desítkami let postavili.
Problém je, že kdekdo -- poté co proběhl náměstí Tiananmen, Zakázané město a vyšplhal na Velkou zeď -- se považuje za kompetentního znalce Číny a málokdo stojí o to poznat realitu. Samozřejmě, že v centru Pekingu, kde hlídkuje snad každých 50 metrů policajt, nenarazíte na hordy žebráků (jako třeba v muslimské čtvrti a na předměstích) a proslulé hutongy (spleť křivolakých uliček a domků splácaných od oka z kdečeho - jako jihoafrické slumy) se úřady snaží co nejrychleji odstranit z očí turistů (kteří ani netuší, že ony buldozery planýrované ruiny jsou pozůstatky obydlí ubožáků, jež odtud vyhnali bez nároku na náhradní ubytování a odškodnění, jak bývá zvykem v naše zatracovaném kapitalismu). Ale i tak je běžnou realitou čínských měst kontrast mezi skleněnými mrakodrapy a chatrčemi a rozpadávajícími se činžáky okolo.
Je mi záhadou, jak je možné, že se naivní ekonomové rozplývají nad tzv. Čínským zázrakem a většina čtenářů je bere vážně!? Vždyť každý trochu lépe informovaný člověk, natož "odborník na asijskou ekonomiku" si musí uvědomovat, že
Čína je obr na hliněných nohou (jak si dovoluji zřejmě výstižně parafrázovat),
navíc obr, jenž má u každé nohy jednu časovanou bombu!
Těmito "časovanými bombami", které absolutně zpochybňují či relativizují všechny krátkozraké prognózy a diagnózy, jsou:
Čína je obr na hliněných nohou (jak si dovoluji zřejmě výstižně parafrázovat),
navíc obr, jenž má u každé nohy jednu časovanou bombu!
Těmito "časovanými bombami", které absolutně zpochybňují či relativizují všechny krátkozraké prognózy a diagnózy, jsou:
1) VŠUDYPŘÍTOMNÁ
KORUPCE A BYROKRATICKÝ SYSTÉM, jež znemožňují efektivní řízení ekonomiky, uplatňování vědecko-technických poznatků a de facto představují jakési rakovinné bujení uvnitř mocenského / administrativního aparátu
I díky vlastní byrokracii nás Čína ještě nepřeválcovala (např. jen výměna 50 € bankovky v bance trvá cca 20-30 minut a na transakci se podílí min. 2 pracovníci; v sobotu v bankách vyměňují jen USD, ne €! Nemluvě o šílených procedurách při zřizování obchodních poboček, vývozu, vědecko-technické spolupráci, komunikaci s vládními úřady atd. … )
2) DOUTNAJÍCÍ
SPOLEČENSKÉ NAPĚTÍ PRAMENÍCÍ ZE SOCIÁLNÍ NEROVNOSTI, projevující se již dnes častými nepokoji a revoltami (zatím lokálního či regionálního charakteru), podněcované prohlubující se nespravedlností, bezohledností a mafiánskými praktikami vládnoucí garnitury, stejně jako propastnými rozdíly majetkovými. Stejně rychle jako až pohádkově bohatnou rodiny a přátelé mocenské kliky, upadají do nepředstavitelné bídy snad stamiliony čínských obyvatel, kteří nemají ani tušení co to je sociální a zdravotní pojištění, podpora v nezaměstnanosti anebo příbytek v osobním vlastnictví. Prohlubují se i rozdíly mezi obyvateli jednotlivých regionů, propastný rozdíl je např. i mezi životní úrovní průměrného Číňana z východního pobřeží a běžného obyvatele centrální Číny nebo Sin-ťiangu. Čína v současnosti údajně zažívá pět set protestů denně, což představuje 180 000 demonstrací a společenských konfliktů za rok.
viz např. http://www.velkaepocha.sk/V-Cine-dochazi-k-peti-stum-protestum-denne-varuje-stranicky-expert.html ;
Právě pocit beznaděje a nemožnosti dovolat se práva u úřadů je - vedle obecně rozšířeného materialistického nihilismu - i jedním z hlavních podnětů náboženského revivalu, včetně masového nárůstu členů hnutí Falun Gong, a to navzdory cenzuře, persekuci a drastickým opatřením proti těmto věřícím. Hnutí bylo původně - hlavně pro údajné účinky praxe Falun Gong / Dafa na zdraví - doporučováno i vládními organizacemi. Jeho podporovatelé byli příslušníci armády, policie a některých vědeckých institucí a čínská televize o něm přinesla několik pořadů.. Počátkem konfrontace byl oficiálně inspirovaný novinový článek kritizující přehnané nároky jeho léčebných praktik. Zástup jeho následovníků se shromáždil k protestu před redakcí časopisu, byl však rozehnán policií, podle komunistických zvyklostí s jistou dávkou brutality. Nato se 25. dubna 1999 shromáždilo před sídlem představitelů vlády v Pekingu na deset tisíc následovníků v tichém protestu vsedě v meditativních pozicích. Demonstrace nasvědčovala tomu, že hnutí má účinnou vnitřní organizaci s vedoucími kádry ve městech i na venkově. Jde tedy o ideologickou a snad i politickou hrozbu monopolnímu postavení komunistické strany. Hnutí Falun Dafa bylo poté prohlášeno za zlovolný kult a zakázáno. Množství čelných představitelů bylo uvězněno a pronásledování pokračuje. Počet příznivců Falun Gongu se i tak nadále zvyšoval, v r. 2000 vláda odhadovala počet stoupenců hnutí na 70 milionů.(Přitom v té době byl počet členů komunistické strany jen 60 milionů!) Hnutí nebylo těmito drastickými zásahy potlačeno, ale pouze zahnáno do podzemí, neboť zprávy o dalších zatčeních a krutostech se strany státu pokračují. (Mao Ce-tung se asi v hrobě obrací, když vidí - 60 let po "komunistické revoluci" a nastolení beztřídní společnosti (vyvražděním kněží, statkářů, podnikatelů a intelektuálů) - narvané kostely, mešity, pagody a poutní místa po celé Číně.
3) SEPARATISTICKÉ
A SECESIONISTICKÉ TENDENCE ČÍNSKÝCH MENŠIN.
Protičínské nálady a odpor vůči centrální vládě, proti násilné kulturní asimilaci a náboženským represím narůstá - kromě Tibetu (Tibetské AO a okolních provincií, představujících tibetské historické území) - i ve Východním Turkestánu (dnes severozápadní provincie ČLR).
Nejmilitantnější jsou muslimské komunity inspirované radikálními a extrémistickými skupinami ze S.Východu a sousedních muslimských států. Vládní čísla o počtu muslimů a různé odhady se různí, pohybují se od 20 do 60 milionů (podle čínských oficiálních údajů žije v ČLR 20 mil. muslimů, kteří mají k dispozici přes 40 000 kněží [imámů].) Většinu z nich tvoří Chuejové, Kazaši a Ujgurové (hlásící se k sunnitskému islámu), dále je islám rozšířen mezi Tádžiky, kteří se vesměs hlásí k ší'itské sektě ismá'ilitů. (V ČLR je dnes přes 30 000 mešit, z toho jenom v Ujgurské AO Sin-ťiang je jich okolo 23 000.)
Islámská hnutí a časté muslimské nepokoje však dělají čínské vládě čím dál větší starost. Místní protičínské skupiny jsou podporovány exilovými organizacemi jako je např. Národní kongres Východního Turkestánu se sídlem v Mnichově, Kazašská regionální ujgurská organizace v Almaty nebo Kyrgyzská ujgurská jednota sídlící v Biškeku. Panturkická hnutí, jako např. Strana Východního Turkestánu (Tengri Tag) a Ujgurská osvobozenecká organizace, patří mezi nejvíce strukturované organizace působící především ve městech Ghuldža, Urumči (Wu-lu-mu-čchi), Korla (Kchu-er-le) a Kuča (Kchu-čche). Nejvíce nábožensky orientovaných skupin se nachází v jižní části Sin-ťiangu, zvláště v Kašgaru (Kcha-š') a Chotanu (Che-tchien; např. 18. července 2011 zaútočila v Chotanu skupina útočníků na policejní stanici, kde zajali rukojmí, zabili několik policistů a zapálili budovu).. Skupiny jako Strana Alláhova nebo Ujgurská islámská strana otevřeně propagují vznik islámského státu na území Sin-ťiangu a odmítají striktně čínskou nadvládu. Přepady policejních stanic a útoky na vládní úřady jsou už dávno na denním pořádku
Vlajka Východního Turkestánu
Čínsko-ujgurský dialog
Západní tajné služby tvrdí, že v Sin-ťiangu má své odnože i al-Kájda a že mnozí ujgurští extremisté prošli teroristickými výcvikovými tábory v Afghánistánu a Pákistánu. Jedno z těchto radikálních sinťiangských muslimských hnutí, Islámské hnutí východního Turkestánu, zařadily na seznam teroristických organizací po 11. září i Spojené státy. Čínské úřady tvrdí, že ujgurští muslimští separatisté ze Sin-ťiangu chystali sérii teroristických útoků v Pekingu během olympiády v r. 2008.
================================================
Tibetská vlajka
Protičínská demonstrace v Tibetu
HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
V poslední době narůstá separatismus i v tzv. Vnitřním Mongolsku, severní provinci ČLR, jež byla po zániku čínského císařství (1911) a bolševické revoluci opět začleněna do Čínské republiky a poté i do komunistické ČLR jako autonomní oblast a utrpělo jako Tibet "kulturní revolucí", náboženským útlakem a osidlovací politikou.
===================================================
Ostatně někdejší nadšení části obyvatel Hongkongu z návratu pod správu Číny již dávno také vyprchalo a většina z nich připojení k ČLR považuje přinejmenším za veliký omyl, ne-li za tragedii (prostí hongkongští starousedlíci - stejně jako futienští a kantonští Číňané - se ostatně s pekingskými Číňany ani nedomluví, podle nedávného průzkumu se ani 1/3 z nich nepovažuje za Číňany!).
Kromě separatismu panuje v mnohých etnických komunitách rovněž pocit odcizení, kdy považují ústřední vládu za nutné zlo, cosi cizorodého, a identifikují se plně jen se svým etnikem, kmenem či regionem. I tento fenomén výrazně oslabuje sílu režimu, jelikož čím méně obyvatel je skutečně loajálních s režimem, tím menší je pravděpodobnost, že jej budou bránit v době krize. Čím větší část obyvatel postrádá pocit sounáležitosti se státem v němž žije (čím víc se jich považuje za občany 2. kategorie či cizince), tím je pravděpodobnější, že se takový stát zkolabuje anebo se rozpadne při prvním náznaku geopolitické či jiné katastrofy. Jestliže je režim postaven víceméně jen na útlaku a strachu obyvatel, pak jsou jeho dny sečteny jakmile strach poleví, jelikož tím se vytrácí jediný motiv občanů, aby režim akceptovali.
Když si uvědomíme, že národnostní menšiny představují i podle oficiálních odhadů minimálně 10 % celkové čínské populace (okolo 100-150 milionů lidí; jen mezi lety 1990 a 2000 zaznamenaly národnostní menšiny v Číně početní nárůst ze zhruba 80 na více jak 100 milionů lidí ) a že v Číně dnes žije okolo 60 etnik, náležejících k různým jazykovým skupinám a obývajících asi 64 % čínského území (především v západní části státu), a vzpomeneme-li si, jak rychle vzalo za své ono "bratrské soužití" národů SSSR, jakmile se zhroutil mocenský aparát - neměl by nám vůbec připadat jako přitažený za vlasy obdobný scénář v ČLR. Právě ve světle osudu, jenž postihl ono proklamované "věčné a nerozborné" soužití národů SSSR, považuji za zcela legitimní brát do úvahy možnost, že podobný osud dříve či později postihne i onen nesourodý slepenec nesčetných etnických a společenských skupin naprosto se vzájemně lišících po stránce kulturní, historické, náboženské i jazykové (značná část nečínského obyvatelstva žijícího v autonomních oblastech - Kuang-si, Ning-sia, Sin-ťiang (Ujgurská AO), Tibetská AO a AO Vnitřní Mongolsko - neumí ani čínsky!), zvaný Čínská lidová republika.
Vzhledem k výše uvedeným faktům [ad 2) a 3)] jsem přesvědčen, že dnes vůbec nestojí otázka tak, ZDA v komunistické Číně dojde či nedojde k pokusu o "kontrarevoluci" (možná v návaznosti na puč uvnitř silových složek establishmentu) či zhroucení režimu v důsledku masového povstání v kombinaci s odbojem etnických skupin, přerůstajícího takřka určitě v občanskou válku, nýbrž KDY K TÉTO KATASTROFĚ DOJDE ! (Bohužel, pozitivní východisko / alternativu nevidím)
Viz:
Etnická mapa Číny
doporučuji též zdroj: http://www.msdchina.org/userfiles/file/map-L.gif
4) ABSENCE OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, HYGIENICKÉ STANDARDY A OHLEDŮ NA
BEZPEČNOST PRÁCE,
jež může - vzhledem k rozsahu čínského průmyslu a propojenosti biologických procesů - zapříčinit i katastrofu regionálního až globálního dopadu. Právě díky masivnímu ničení životního prostředí, přírody a zdraví lidí, znečišťování vody, půdy a vzduchu, ignorováním bezpečnosti práce a využíváním dětské práce dosahují čínské firmy výsledků, které opěvují dotyční naivní či cyničtí odborníci a novináři, aniž by si uvědomovali, že tento přístup může kdykoliv nastartovat katastrofickou reakci, jejímž výsledkem nakonec bude nejen zhroucení obdivovaného hospodářského zázraku, nýbrž možná i dalekosáhlejší následky i pro nás.
(Asi každý, kdo pobýval déle v Pekingu,Šanghaji,Wuhanu či další velké aglomeraci, se setkal s tím,že za nepříznivé inverzní situace je v těchto megapolích klima jako v Ostravě; kvůli smogu nelze dýchat a viditelnost je tak 100 metrů, což svědčí o úrovni průmyslového znečištění vzduch zcela jasně!)
(Jen do čínské řeky Jang-c'-ťiang je ročně vypuštěno asi 14 miliard tun odpadních vod.; Viz např. také http://www.velkaepocha.sk/Cina-Expanze-papirenskeho-prumyslu-nici-zivotni-prostredi.html )
S ignorováním ekologie a bezpečnosti práce úzce souvisí i zoufalá úroveň hygieny a veřejného zdravotnictví, hlavně mimo velkoměsta, resp. v sociálně slabých vrstvách (vesnické chudiny a sezónních dělníků ve velkoměstech), jež může kdykoliv vyústit nejen v rozsáhlou epidemii, nýbrž i v celosvětovou pandemii, pro niž by byly přelidněné čínské mega-konglomerace a komunita putujících sezónních dělníků a bezdomovců (několik set milionů lidí bez přístupu k lékařské péči a základní hygieně) opravdu ideálním inkubátorem pro množení infekčních nemocí jako je týfus, cholera či dýmějový / plicní mor (vyskytující se nejčastěji v provinciích Sin-ťiang a Čching-chaj).
Vznik pandemií je zde jen otázkou času!
Ostatně nebylo by to poprvé co celosvětová pandemie vyrašila právě v Říši středu ((a to i tehdy, kdy nebyl ještě svět tak globalizovaný jako dnes)):
První zprávy o vypuknutí moru pocházejí z Číny z počátku r. 1330, jako první zasáhl okolí města Wu-chan v provincii Chu-pej ve střední Číně, odkud se rozšířil do jižních i severních provincií. Odtud se vojenskými přesuny a cestami kupců po karavanních stezkách šířil mor dále na západ. Ze západních asijských stepí se rozšířil jednak do Mezopotámie, Sýrie, arabského poloostrova a severní Afriky, jednak do Evropy.
V Číně vznikla I Třetí morová pandemie, jež zachvátila celý svět v letech 1855-1910 (počet obětí: asi 100 milionů mrtvých). Epidemie se postupně šířila z Číny a Indie přes Rusko do Evropy a pak i do Ameriky. V Evropě, kde už ve městech existovala kanalizace, byly ztráty minimální.
V Číně vznikla i Asijská chřipka - H2N2, jež zachvátila celý svět v letech 1957-1958 (počet obětí: asi 1,5 milionu mrtvých). Nemoc se šířila z Číny do jv. Asie, odtud pak do Ameriky a Evropy.
V Číně má svůj původ i cholera, odtud se dále rozšířila do dalších zemí. Na choleru tak můžete narazit v Indii, Jihovýchodní Asii, Africe, Jižní Americe, Středním Východě i Oceánii.
Sortiment čínských tržišť:
Jinak, když už jsem v tom výčtu mystifikací a omylů týkajících se Čínské lidové republiky, je třeba objasnit jednu zásadní premisu, a to, že snad ČLR je socialistická (či komunistická) země! Je to sice absurdní, ale faktem je, že ČLR sice vládne Komunistická strana, ale fakticky jde o jakousi syntézu kapitalismu a orientální despocie ze které by klasiky marx-leninismu ranila mrtvice (na druhou stranu bych přál našim neobolševikům krátkou stáž v této zemi, aby aspoň ti mladí měli šanci ztratit iluze o realizovatelnosti vysněných ideálu).
Pro mne zosobňuje tento hybrid následující situace:
Pro mne zosobňuje tento hybrid následující situace:
"Je 17.oo a z brány základní školy v Pekingu vybíhají pionýři a pionýrky s rudými šátky na krku, na které čekají na ulici v naleštěných mercedesech a bavorácích maminky ověšené zlatem".
Běžná scénka ze současné "komunistické" Číny, kde Komunistická strana (připomínající spíše mafiánskou strukturu než politickou stranu) představuje jen jakousi oligarchii či nomenklaturu, tj. víceméně uzavřenou společenskou skupinu disponující enormním majetkem, resp. vlivem a neomezenou mocí, jejíž členové stojí nad zákonem (pokud neporuší vnitřní pravidla svého společenství). Pro čínské oligarchy je komunismus pouhou nálepkou, kterou nikdo nebere vážně; zástěrkou, resp. programem určeným výlučně pro "vyvolené", kteří v komunismu skutečně žijí ... jedinou "ideologií" KS Číny je udržet si moc. Jelikož i řadový občan ČLR takto podobně situaci vidí, výsledkem je běžný postoj většiny tamních občanů - pokud jsou vůbec ochotni na toto téma mluvit - v tom smyslu, že "Komunistická strana se nestará o nás a my o ni, máme svých starostí dost…" A KS ČLR skutečně nechává občany postarat se o sebe, nevyžaduje od nich nic než jakousi "mlčenlivou loajálnost" (po našem "držet hubu a krok"). Ať si budují třeba kapitalismus; pokud neohrožují mocenské postavení oligarchie, nenarušují zdání společenského smíru a nevzpírají se odvádění všemožných "desátků", strana jim do života nezasahuje. Samozřejmě občas se vyskytnou výjimky, např. když některý funkcionář či jeho kamarád dostane zálusk na vaši nemovitost, firmu nebo dceru; anebo rozhodne-li úřad na místě vašeho domu postavit věžák či hotel, pak vám prostě oznámí, že to toho a toho dne si máte spakovat svých pět švestek a zmizet, jelikož váš dům se bude bourat. Budete-li se domáhat odškodnění či zrušení rozhodnutí, skončíte v base nebo v nemocnici, protože strana rebelanty netrpí.
Stejně tak se obvykle přistupuje k "živlům", kteří si dovolí kritizovat činnost či nečinnost policie a úřadů, anebo otravovat úřady stížnostmi na narušování životního prostředí ze strany průmyslových podniků, kritizovat otrávené ryby v řece či rozviřovat aféru kolem tisíců dětí otrávených jedovatým mlékem s melaninem anebo zahynuvších při zemětřesení v lajdácky postavených školách !
Nutno poznamenat, že čínská mocenská struktura je značně nevypočitatelná, právě proto, že jde o strukturu pseudo-mafiánského typu, která nestojí ani na ideologických, ani na racionálně-ekonomických základech a v níž mají dominantní roli osobní, klanové a skupinové zájmy. V tomto tajemném mocenském konglomerátu panuje neustálý skrytý vnitřní boj o vliv a moc (a mnohdy i o přežití). A v tom, že jde o složitou proměnlivou strukturu - v jejímž formování hrají důležitou roli nejrozličnější osobní, subjektivní a iracionální představy, preference a animozity - spočívá i její relativní nebezpečnost!
Osobně mám obavy, že díky této nevypočitatelnosti (zahrnující nespočet neznámých a iracionálních aspektů, včetně výše uvedených faktů - 4 rizikových faktorů) je jakákoliv prognóza ohledně ekonomického a politického vývoje ČLR velice problematická, ne-li pofidérní!
Nebýt toho, že má ČLR 1,5 milardy obyvatel, 2.největší armádu světa a jaderné zbraně, by nám to mohlo být fuk, ale takto je třeba brát tyto skutečnosti do úvahy, jelikož v jejich světle bude mít jakýkoliv zásadní problém ČLR potenciál přerůst v problém či katastrofu globální, ať již půjde o ekologickou katastrofu, ekonomický kolaps či sociální nepokoje. Ani nemluvě o možném puči nebo "kontrarevoluci", jež by vyústily v občanskou válku.
Jednoznačným dokladem nepochopení nebezpečí nekritické sinofilie
a iluzí o mírumilovné Říši středu jsou zlehčující a zpochybňující komentáře
hlupáků ke kauze Huawei.
Jen trouba se může dožadovat zveřejnění důkazů ze zdrojů
tajných služeb, ani Microsoft, AVAST či Eset nezveřejňuje informace, které by
informovaly hackery, co se o nich ví a jaké protiopatření mohou očekávat (ačkoliv pravidelně distribuují záplaty na objevené bezpečnostní trhliny v systému).
Trollové zde zřejmě budou donekonečna podsouvat různé
pochybné analogie s kauzou Huawei, ty ovšem vesměs kulhají na obě nohy.
Samozřejmě, i aplikace Apple či Microsoft (jako každý software či hardware)
obsahují tzv. "backdoor", sloužící k servisnímu přístupu (který může
být i zneužit) ... V případě Huawei jde o něco jiného. Jde totiž
hlavně o to, kdo přístupem disponuje!
Jednoznačným dokladem
nepochopení nebezpečí nekritické sinofilie a iluzí o mírumilovné Říši středu jsou
zlehčující a zpochybňující komentáře hlupáků ke kauze Huawei. Přiléhavou analogií
by ovšem bylo, pokud by světové vlády a firmy nakupovaly v předvečer II.
světové války komunikační zařízení od nacistického Německa či Japonska.
Jen hlupák může věřit úsměvné báchorce, že Huawei může "vzdorovat
pokusům o zasahování do své činnosti" ze strany čínské tajné služby a
armády (která koordinuje kybernetickou špionáž a je pod absolutní kontrolou
komunistického režimu[1],
úhlavního nepřítele Západu), to je blábol
na úrovni tvrzení soudruha Čuby, že "JZD Slušovice je absolutně nezávislá
organizace na kterou nemá žádný vliv ÚV KSČ ani StB" :)
A pokud notoričtí lháři jako soudruh Filip alias agent Falmer anebo čínský maskot Zeman prohlásí, že jde o "umělou kauzu"
anebo "konspiraci obchodních konkurentů", je to de facto svědectví
dosvědčující, že Huawei nemá čisté svědomí.
Pravdu mají ovšem komentátoři, označující kauzu Huawei za
kauzu politickou. Jakýkoliv čínský koncern nemůže být považován nejen za
standardního obchodního partnera, ale ani za ryze ekonomický subjekt.
V
případě maoisticko-konfuciánské despocie -- která je založena na absolutní
kontrole všech segmentů společnosti i ekonomiky komunistickými úřady a jejich
tajnou službou, mezinárodní špionáži a masovém loupení cizích patentů,
kopírování zahraničních technologií a zaplavování světového trhu padělky – je
obezřetnost i podezření z podvratné činnosti jakékoliv čínské firmy na místě. Není
žádným tajemstvím, že čínské tajné služby a bezpečnostní složky disponují
100-násobně větším počtem pracovníků než USA a EU dohromady a např. hackerské
skupiny jsou jimi přímo úkolovány (stejně jako v případě ruské "trollí
fabriky" / tzv. Agentury pro výzkum internetu).
A
propos: Nejde ani tak o samotné mobily, jako o sofistikované technologie pro
servery, datová centra a cloudové služby (procesorové čipy, které mohou sloužit
jako zadní vrátka do zahraničních firemních i vládních počítačových sítí).
Vždyť
každý ajťák ví, že součástí každého softwaru či hardwaru jsou tzv. "zadní
vrátka" (backdoor), která jsou využívána
např. pro servisní přístup, ale mohou být i zneužita. Tudíž velmi záleží na
tom, KDO má k těmto "zadním vrátkům" přístup.
Pokud
někdo nevidí rozdíl třeba mezi americkou firmou Apple či Microsoft a firmou
čínskou, sídlící v zemi, kde každý sektor společnosti je podřízen kontrole
komunistické strany a její tajné služby, pak mu nikdo oči neotevře. Přirovnávat
působení západních (evropských, amerických, japonských) a čínských společností
a rizikovost jejich produktů je irelevantní. Nejen proto, že jsem ještě například
neslyšel, že by americké firmy kradly a kopírovaly čínské patenty a pašovaly
kopie čínských výrobků do celého světa.
Hlavně
však proto, že komunistická Čína je de facto pro Západ NEPŘÁTELSKOU MOCNOSTÍ,
byť se již navenek neohání Mao Ce-tungovými hesly o "zničení přežitků
kapitalismu pomocí permanentní revoluce a neustálé mobilizace širokých
mas" ⎼ "Naším cílem je kapitalismus zničit a vymazat
ho z povrchu zemského, aby se stal záležitostí minulosti" [1:341];
"Patriotismus, komunistický národ a
internacionální sympatie pro boj v jiných státech si v žádném případě
neprotiřečí. Naopak, komunismus musí být intenzivně rozšiřován do jiných států,
napříč celým světem."; "Případná jaderná válka může být šancí pro
světový socialismus a zhoubu pro kapitalistické zřízení. Když se stane vůbec to
nejhorší a polovina lidstva zemře, druhá polovina zůstane, imperialismus bude
vymýcen a celý svět se stane socialistickým."
(ačkoliv ovšem portrét Velkého kormidelníka nadále dominuje průčelí Maova mauzolea na náměstí Tchien-an-men, kancelářím soudruhů z ÚV KS Číny i čínským bankovkám!).
(ačkoliv ovšem portrét Velkého kormidelníka nadále dominuje průčelí Maova mauzolea na náměstí Tchien-an-men, kancelářím soudruhů z ÚV KS Číny i čínským bankovkám!).
Pokud kdokoliv zpochybňuje rizikovost čínských technologií, pak postrádá
zdravý rozum anebo vědomě ignoruje realitu!
Máme zde totiž
3 nepopiratelná fakta:
1) Součástí každého softwaru či hardwaru jsou
tzv. "zadní vrátka" (backdoor), která mohou být i zneužita;
2) Jakákoliv čínská společnost či organizace je
přinejmenším pod kontrolou komunistického režimu, ne-li přímo infiltrovaná
tajnou službou;
3) Čínský komunistický režim je nepřítelem
Západu.
----------------------------------------------------------------
A
přesto, že čínské válečné lodi a letectvo zatím brázdí jen vody Jihočínského
moře a oblohu nad ním (tedy kromě vojenských základen ve východoafrickém
Džibutsku nebo v Afghánistánu), Západ je fakticky ve válce s Čínou již několik desetiletí. Ve válce
ekonomické, která stále více připomíná spíše diverzi.
Díky
špinavým obchodním praktikám, dumpingovým cenám, špionáži, krádeži patentů,
využívání otrocké práce a ignorování dopadů průmyslové výroby na životní
prostředí (přesahujících hranice ČLR) a státnímu protekcionismu (i hlouposti
převážné části spotřebitelů) čínské firmy postupně vytlačují ze světového trhu renomované západní
firmy a zaplavují jej nekvalitními a nezřídka i zdravotně závadnými šunty,
přičemž své zisky investují do ovládnutí klíčových segmentů západních ekonomik.
Ekonomická diverze jako vyšitá. A to i bez toho, že bychom vzali v potaz výše
uvedená bezpečnostní rizika, spočívající v závislosti západních komunikačních
systémů na technologiích čínské provenience.
Hlavně, aby naše „kapitány průmyslu“ a prognostiky za pár
let (nebo i měsíců) Čína nevyvedla krutě z iluzí (jako se to nedávno podařilo
Rusku), až nás za pomoci politických
oportunistů (přeškolených svazáků a estébáků)
implantují až po krk do rudého rekta …
Jak zde nedávno napsal jeden kolega: "Z jedné rudé pr-ele jsme se
sotva vyškrabali .... a už se do druhé rudé pr-ele vehementně cpeme."
S „novou“ Čínou to je asi jako s "novým" Ruskem
.... duch globalizace se prostě potlačit v 21. století nedá, ovšem Rusko ani
Čína nebudou nikdy svou podstatou ničím více než "orientálním
hybridem" kapitalismu či demokracie.... podobné dojmy "z
rychlíku", resp. z pohledu povrchního návštěvníka či evropským prizmatem
mají i naši politici ... doporučoval
bych, aby se aspoň zamysleli a trochu krotili ve svém nadšení nad "čínským
hospodářským zázrakem"!! :)
...
Poznámka k rusko-čínskému bratrství
Co se týče rusko-čínských
vztahů, nutno zdůraznit, že veškeré pokusy o nějaké bratrské spojenectví
skončily během posledního století vždy fiaskem, a není sebemenší důvod
předpokládat, že bude čínský drak tancovat na melodii balalajky. Dnes již není
Čína v pozici otloukánka, jenž sebou nechá pod hlavněmi dělových člunů
manipulovat bílými barbary jako za časů Opiových válek.
Vždyť ani v době, kdy v obou
zemích – SSSR a ČLR − vládli komunisté, jejichž vůdci se navenek dlouho
objímali na tribunách, si Číňané nenechali implantovat sovětský model a
nakonec čínští maoisté málem vykroutili svým učitelům krk.
Čína vždy jednala a bude
jednat v mezinárodních vztazích v souladu s tradiční
konfuciánsko-machiavelistickou filozofií, prostě oportunisticky těžit z
konfliktu mezi Ruskem a Západem maximum pro sebe. Neztráceje při tom ze
zřetele, že jejím bytostným zájmem je, co nejdříve rozšířit své teritorium na
sever a severovýchod, čehož se žádný čínský režim oficiálně nikdy nezřekl.
Proto i mnozí ruští vojenští analytici považují tento region za oblast
nevyhnutelného budoucího válečného konfliktu mezi Ruskem a Čínou, jejíž
představitelé se nikdy nesmířili s anexí tzv. Vnějšího Mandžuska a Sachalinu.
Však již v r. 1964 prohlásil
čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung:
„Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Vladivostok, Sachalin a další oblasti součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet.“....
„Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Vladivostok, Sachalin a další oblasti součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet.“....
Takže, kdo věří v nějaké
bratrství mezi Čínou a Ruskem, resp. nějakou pevnou "euroasijskou
alianci" jakožto protiváhu euroatlantické civilizace, je naivní. Kromě
toho, že právě s Ruskem má Čína již po dvě staletí nevyřízené účty, má i
racionální důvody nevázat se s Ruskem příliš těsně. Demografická situace ČLR a
nedostatečnost vlastních su-rovinových zdrojů předurčuje oblast ruského Dálného
východu, resp. i východní Sibiře, za potenciální "nový životní
prostor" Číny.
Obzvláště s přihlédnutím na
zcela racionální fakta, že zatímco na území čínské příhraniční provincii
Chej-lung-ťiang žije na 469 000 km² kolem 40 000 000 obyvatel (přičemž roční
populační nárůst je 3%), na sousedních územích RF (anektovaných Ruskem) obdobné
rozlohy je demografická situace opačná. Na teritoriu velikosti 701 314 km2
žije jen 4 587 731 obyvatel (tj. 6,5 os/km2), přičemž ještě navíc
úbytek obyvatel má vzestupný trend.
Velmi brzy se tak může právě
šovinisty oslavovaná anexe Krymu vrátit Rusku jako bumerang z druhé strany
zeměkoule. Může se totiž stát vítaným precedentem právě pro Číňany, kteří se
nikdy nesmířili s ruskou anexí Vnějšího Mandžuska (území dnešního Chabarovského
a Primorského kraje RF, včetně Vladivostoku, Chabarovsku a Sachalinu) v 19.
století. Logicky si říkají, že pokud může Rusko považovat za cár papíru ústavní
zákon „O převodu Krymské oblasti z Ruské SFSR do Ukrajinské SSR“ z 26. dubna
1954 (dodatečně stvrzený i vládou nástupnické Ruské federace v tzv.
Budapešťském memorandu z r. 1994), potom může klidně i čínská vláda považovat
za cár papíru Ajgunskou a Pekingskou smlouvu, podepsanou navíc jednoznačně pod
nátlakem.
Jestliže "svatba z rozumu" mezi Putinem a
Erdoganem, resp. Si Ťin-pchingem, tedy analogie paktu Ribbentrop-Molotov
(spojenectví Hitlera a Stalina vůči demokratickému světu), může nejen Západu,
ale i zbytku světa uškodit, pak pro putlerovský režim a Rusko samotné může být
spojením smrtelně nebezpečným.
Jelikož lze oprávněně
předpokládat, že prohnaný konspirátor z Lubjanky si je aspoň do značné míry
vědom nebezpečí smlouvy s Belzebubem či Mefistem, v podobě odvěkých ruských
nepřátel – Osmanů a Říše středu – vnucuje se otázka, do jaké míry je toto
partnerství s bývalými nepřáteli opravdu myšleno jako partnerství strategické a
do jaké míry jde hlavně o blamáž pokerového hráče, že má v ruce esa (náhradní
partnery místo euroatlantických struktur), resp. ukolébání vlastního národa
zneklidněného každodenní realitou stagnace ekonomiky a poklesu životní úrovně v
důsledku konfrontace Ruska se světem.
Vzhledem k tomu, že celé
známé dějiny jsou historií nepoučitelnosti diktátorů (ale i lidstva jako
celku), je docela možné, že i v tomto případě si Putin myslí, že se mu ďábla
nějak podaří přechytračit a bude tím, jenž z fungování uvedeného trojspolku
vytěží největší prospěch. Jenže to si myslel Stalin v r. 1939 také.
Samozřejmě, že v krátkodobém
horizontu se pragmatické spojenectví Kremlu s osmanským sultánem a čínským generálním
tajemníkem Rusku vyplatí. Z hlediska dlouhodobého již tak idylicky nepůsobí. Na
jednu stranu Rusko sice získá náhradní odbytiště aspoň pro část své ropy a
plynu, případně zdroj nedostatkových potravin (v případě Turecka), na druhou
stranu díky jednostranné závislosti na Číně (pokud jde o peníze za ropu a plyn)
se dostane fakticky do vazalské pozice.
Náznakem byla již studená
sprcha, kterou Číňané Rusům uštědřili v souvislosti s projektem plynovodu Síla
Sibiře, když se v definitivní smlouvě nakonec zavázali k odběru podstatně
nižšího objemu plynu, než byl uváděn v předběžných memorandech (namísto 60
miliard m3, což je kapacita plynovodu, se zavázali odebírat ročně 38
miliard m3 plynu).
Smlouva o stavbě plynovodu
Síla Sibiře a dodávkách sibiřského plynu do Číny je jasnou ukázkou, jak si
představují Číňané "bratrskou spolupráci" se sousedem, jenž má holý
zadek, poloviční rozpočet na armádu a desetinu čínské populace, do budoucna.
A to již ani nemluvě o
riskantnosti vyzbrojování čínské armády ruskými zbrojovkami, byť je dnes Rusům
každý dolar milý. Velmi to připomíná, jak kdysi Sověti pomáhali vyzbrojit
Wehrmacht, který následně rozdrtil Rudou armádu.
Doporučuji i články:
Hanbou
Západu a celého mezinárodního společenství je, že kvůli kšeftům
s komunistickou Čínou upírá právo na sebeurčení 25 milionovému národu a
status suverénního státu Tchajwanu, jednomu ze 4 asijských „ekonomických
tygrů“, zatímco je přiznává třeba Černé Hoře, Bosně, Kosovu, Svazijsku, Lesothu,
Kiribati či Jižnímu Súdánu anebo dokonce kdejakému ostrůvku v Karibiku
(jako je Svatý Vincent či St. Lucia), resp. imaginární Palestině.
Tchajwan
je asi taková "odtržená provincie" ČLR, jako je ČR odtržená provincie
Rakouska, anebo Jižní Amerika třeba součást Španělska. Resp. ČLR má na
připojení / anexi Tchajwanu asi takové právo, jako Španělé na Argentinu, Kubu a
Filipíny, Rusové na Aljašku anebo Británie na Indii a USA. Právo na sebeurčení
komunistům - ruským ani čínským - nic neříká, uznávají pouze právo silnějšího….
Příznačné je, že největšími obdivovateli Číny a
Ruska, přesněji čínského a ruského režimu (a kritiky mých článků o ČLR a RF)
jsou jedinci slabého ducha (resp. ideoví souputníci těchto totalitních režimů),
kteří v Číně či Rusku nikdy nebyli, vesměs třeba Tchajwan nebo Východní
Turkestán nenajdou ani na mapě … a ani netuší, že i náš vývoz do Rumunska
předčí českých export do ČLR a čínské investice v ČR jsou zanedbatelné :) !! K hloupému srovnávání de facto
suverénního, demokratického Tchajwanu se separatistickými východoukrajinskými
„republikami“ pod patronátem Kremlu nemá ani smysl se vyjadřovat.
Fakt,
že komouši a oportunističtí klausovci stojí vždy pevně po boku pekingských (i
kremelských) soudruhů, nepřekvapí (a zároveň je varováním!). Však naše rudé
šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní
demokracii, idei občanské společnosti a "americkému imperialismu"
(vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci a princip
individualismu, osobní svobody a lidských práv).
Stejně
tak hovoří samo za sebe, že facebookové skupiny typu „Přátelé Ruska v ČR“ nebo „Priatelia Ruska v Slovenskej Republike“
sdružují vedle zarytých antiamerikanistů i různé nácky, antisemity a bojovníky
proti EU a NATO, kteří znají velké kulové o ruské kultuře, literatuře či
historii (které je ani nezajímají). Holt Svůj k svému ….
Komunistům
a zlu obecně je třeba vzdorovat vždy. Morálku nelze podřizovat kalkulačce,
mamonu ani strachu. Navíc i z praktického hlediska Čínská republika je pro nás
užitečnějším (a hlavně serioznějším / bezpečnějším) partnerem, než komunistická
ČLR. Té je na čase přirazit už konečně dveře před nosem.
Oportunistický
Západ si ústupky a kšefty s maoisty vykrmil takového rudého molocha, který mu
nakonec vykroutí krk ...
Být
ekonomicky závislý na komunistické Číně a Rusku znamená pro Západ totéž, jako
kdyby byl v r. 1940 životně spojen pupeční šňůrou s Třetí říší či
Japonskem!
Korejská válka, poválečná ekonomická a
kybernetická diverze, vyzbrojování severokorejského Frankensteina maoisty,
čínské snahy o anexi celé jv. Asie, koronavirus a přestřelky na
čínsko-indických hranicích byly jen varováním.
*****************************************************
Moje mediální výstupy k Rusku, válce na Ukrajině, antiamerikanismu, extremismu a ruské páté koloně: http://www.cadpress.sk/frhk_media.htm
Autentické Rusko / Pro kompletní informaci
o edici "Cesty za horizonty": https://ferohrabal.blogspot.com/2021/12/cestovni-zapisky-z-ruska.html
Mé Rozhovory na YouTube:
pro AKTUALITY-SK z 22/7 2024:
Mé další rozhovory na YouTube:
+
Komentáře
Též: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nukib-nazor-nezmenil-podklady-ktere-hrozbu-dokladaji-jsou-ta/r~b4e8aa78307911e99182ac1f6b220ee8/
Čína zakázala 17,5 milionu nespolehlivých občanů koupit si letenky a 5,5 milionu koupit si i jízdenky na vlak. Ocitli se na černé listině komunistické strany, když selhali v kontroverzním bodovém systému hodnotícím jejich „sociálních kredit”. Ve své zprávě to uvedl úřad, který informace o každodenním chování občanů shromažďuje a vyhodnocuje.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/498786-cina-zakazala-23-milionum-nespolehlivych-obcanu-cestovat.html
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sedm-stovek-uradu-v-cesku-vyvesi-tibetskou-vlajku-pripomina/r~07104f9a42fe11e9819e0cc47ab5f122/
.. a kremloboti přispěchají s morbidní analogií o právu na sebeurčení pro ruské přivandrovalce na Krymu :) a přihodí i katalánské polínko :) ...
Však naše rudé šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní demokracii a "americkému imperialismu" (vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci) a idei občanské společnosti....
Před 6 hodinami
Senát nedávno apeloval na vládu, prezidenta i další ústavní činitele, aby vyzvali Čínu k dodržování mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestr.) upozorňoval, že jsou v čínských lágrech zavřeni pohromadě křesťané, muslimové, přívrženci hnutí Falun Gong a další bez práva na spravedlivý proces. „Čekají na to, až jim lékař odebere orgán a tím je vlastně zabije při transplantaci. To jsou věci, které jsou úplně nepředstavitelné,“ kritizoval senátor v Interview ČT24.
https://ct24.ceskatelevize.cz/nazory/2767571-senator-fischer-cina-zkousi-zmenit-vseobecnou-deklaraci-lidskych-prav-do-lagru-se
moc Vam dekuji za Vas clanek, ktery jsem si se zajmem precetl a jsem moc rad, ze si nekdo, kdo problematice rozumi, dal tu praci. V PRC jsem nejakou dobu stravil (hlavne behem poslednich 10ti let) a to, o cem pisete, mohu bohuzel z 95% potvrdit. Zpocatku jsem veril, ze je Cina na dobre ceste a dokonce do ni vkladal i jiste nadeje, ale ty zacaly brat od roku 2012 (nemohu ale s jistotou tvrdit, ze to bylo spojene se zvolenim Si) za sve a v roce 2015 uz mi bylo jasne, ze jsem se hodne spletl a ze se smer bud velmi meni, nebo jsem jej od zacatku spatne cetl (a ne sam).
1] Cinska diktatura velmi utuzuje
2] Cina moc spolecneho s komunismem/socialismem, jak je zname my. Vyjma diktatury samotne.. Myslim, ze nase levice by byla velmi prekvapena, kdyby v tom musela zit
3] Cina stoji na hlinenych nohou (cimz nepopiram jeji ekonomickou silu a potencial) : i] realitni trh coby neskutecna bublina, ii] akciovy trh - mensi, ale stale velka bublina, iii] (polo)statni predluzene spolecnosti
4] Cina je cim dal agresivnejsi a je klika, ze se odkopala jiz nyni.. kdy je jeste silne zavisla na Zapadu a zdaleka neni tak silna (ani ekonomicky ani vojensky), jak se prezentuje..
5] Nebylo by ani tak velke prekvapeni, kdyby se Cina behem nekolika malo dekad rozpadla. Tim nerikam, ze si myslim, ze se to stane (spise myslim, ze ne).. jen, ze ta moznost (byt ne 50:50 ci vice) tu je a neni rozhodne zanedbatelna
Krmeni Ruska a Ciny Zapadem je smutne.. evidentne se malo cte Valka s mloky..
Půlmilionový Kašgar je centrem muslimského obyvatelstva severozápadní Číny. Statisíce zdejších Ujgurů procházejí převýchovou v internačních táborech, kde se tvrdě potlačuje jejich kultura i náboženství, ale i mimo tábory žijí jako ve vězení. Kašgar je prošpikovaný kamerovým systémem, lidé jsou nuceni donášet na své sousedy, aby se zvedl jejich „rating“, a děti ve školkách jsou běžně dotazovány na to, zda se v jejich rodinách čte korán. To vše se odehrává v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde Ujgurové, Kazaši a Tádžici počtem převyšují čínskou etnickou skupinu Chanů.
https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https%3A%2F%2Fwww.respekt.cz%2Fspolecnost%2Fcina-promenila-cele-mesto-na-vezeni
MAREK HUDEMA - 13. DUBNA 2019 •
Rusko už nás nemá tak v hrsti jako kdysi, říká v rozhovoru pro INFO.CZ přední odborník na tuto zemi Edward Lucas. Teď je podle něj třeba dávat si pozor na Čínu, která chce změnit globální ekonomický a politický systém. „Evropa si musí vůči Číně vytvořit strategii. Časy, kdy jsme si mysleli, že budeme skvěle spolupracovat, a všichni na tom vyděláme, jsou pryč. S Čínou jsme ve stejné situaci, v jaké jsme byli s Ruskem v roce 2004,“ tvrdí britský spisovatel a novinář s tím, že vážná konfrontace s Pekingem bude trvat celá desetiletí.
https://www.info.cz/svet/edward-lucas-cina-je-mnohem-silnejsi-nez-rusko-potrebuje-nas-vic-nez-my-ji-41297.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
O čínské hrozbě se často mluví, ovšem vágně. V čem je nebezpečná, přiblížil bývalý agent CIA Randal Phillips, který v prvním desetiletí nového milénia působil v Pekingu, kde řídil další americké agenty. V Praze byl Phillips, který nyní působí ve skupině Mintz zaměřující se na utajené obchodní praktiky, na summitu Stratcom pořádaným Evropskými hodnotami.
Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/502834-cinska-hrozba-je-mnohem-komplexnejsi-nez-sovetska-varoval-v-praze-byvaly-agent-cia.html
Ujguři, kteří utekli z Číny do Turecka, protestují proti čínskému režimu. V rukách mají vlajku Východního Turkestánu, kterým se dnes rozumí Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang.
Ujguři, kteří utekli z Číny do Turecka, protestují proti čínskému režimu. V rukách mají vlajku Východního Turkestánu, kterým se dnes rozumí Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. | Foto: Reuters
Čínské technologické giganty budují ve spolupráci s vládou v Pekingu takzvaný automatizovaný rasismus. S tímto zjištěním přišel americký deník The New York Times, podle něhož Čína používá umělou inteligenci k tomu, aby rozpoznala, který obyvatel země je příslušníkem muslimské menšiny Ujgurů.
Čínský režim podle informací listu The New York Times operuje s rozsáhlým tajným systémem pro pokročilé rozpoznávání obličejů. Počítačová technologie, která je zabudovaná v síti pouličních kamer, rozlišuje, jestli je daný člověk Ujgur, nebo ne. Podle amerického deníku jde o vůbec první důkaz, že nějaký stát využívá umělou inteligenci k rasovému profilování.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ujguri-umela-inteligence-cina-utlak-muslimove-technologie/r~0e6540985f7d11e9819e0cc47ab5f122/
•
Čína ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Čínské úřady tak reagují na některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). V neděli to v Pekingu řekl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v souvislosti s jednáními, která v Číně vedl. V Pekingu se setkal se svým protějškem Luo Šu-kangem. Vyjádření primátora Hřiba ČTK zjišťuje.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/cinany-pobouril-vyrok-primatora-hriba-rusi-akce-umelcu-spjatych-s-prahou.A190428_152834_ln_zahranici_ele?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
Zaměstnanci Huawei mají vazby na čínskou armádu, odhalila studie
Kauza týkající se společnosti Huawei a jejího údajného napojení na čínskou vládu nabývá nových rozměrů. Analýza profesních životopisů jednotlivých zaměstnanců tohoto podniku, který čelí kritice USA kvůli obavám ze špionáže, totiž prokázala, že někteří zaměstnanci mají vazby na čínské vojenské a zpravodajské služby. Informoval o tom server Telegraph.
Za analýzou, která si kladla za cíl rozklíčovat pozadí vazeb mezi Huawei a čínskou vládou, stojí profesor Christopher Balding z Fullbright University Vietnam a tým londýnského think-tanku Henry Jackson Society.
Analýza ukázala, že především střední technický managment je silně napojen na aktivity čínských tajných služeb a armády. Podle Baldinga mohou být někteří zaměstnanci spojováni s průmyslovou špionáží a hackerskými aktivitami vůči USA a dalším státům.
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/510003-zamestnanci-huawei-maji-vazby-na-cinskou-armadu-odhalila-studie.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny činil ve druhém čtvrtletí jen 6,2 procenta, podle očekávání analytiků tak čínská ekonomika rostla nejpomaleji za předchozích 27 let. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na data zveřejněná čínským statistickým úřadem. Za zpomalením růstu je podle analytiků americko-čínská obchodní válka, která se projevuje poklesem domácí a zahraniční poptávky.
Čínská ekonomika vzrostla letos od dubna do června podle očekávání analytiků jen o 6,2 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo ještě 6,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí tak rostla nejpomaleji od začátku roku 1992, odkdy existují čtvrtletní data, uvedla agentura Reuters. Za první pololetí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 6,3 procenta, uvedli čínští statistici.
https://byznys.ihned.cz/c1-66608030-cinska-ekonomika-se-v-dusledku-obchodni-valky-zpomaluje-jeji-hdp-rostl-ve-2-ctvrtleti-nejpomaleji-za-27-let?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
https://www.info.cz/svet/o-moznostech-ciny-se-cia-ani-nesni-peking-ma-pod-palcem-firmy-i-hollywood-tvrdi-sinolozka-42251.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
02. srpna, 09:18 - čtk Více na: https://www.euro.cz/udalosti/bilionovy-cinsky-plan-vystavby-pruplavu-v-nakaragui-ztroskotal-1461148?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2694881-cina-se-nevzda-moznosti-pouzit-silu-vuci-tchaj-wanu-prohlasil-si-tin-pching
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cinske-tazeni-proti-ujgurum-pokracuje-rezim-srovnava-se-zemi/r~f8166d1a2e3611eab1410cc47ab5f122/
https://denikn.cz/251421/cina-se-pretvaruje-predstira-spolupraci-a-v-roce-2049-chysta-pomstu-za-stoleti-ponizeni-tvrdi-americky-sinolog
A propos: Bude-li v USA takový bordel jako v ČLR a budou-li Američané cpát do hotdogů maso z netopýrů, možná vznikne epidemie i tam !
Tato aféra není – aspoň pro zasvěcené – nijak šokující. Nikdo, kdo v Číně byl, nemůže být případem koronaviru přeskvapený. Dalo se to čekat ... viz můj blog z r. 2012
==============================================
https://denikn.cz/281500/kde-udelali-soudruzi-z-wu-chanu-chybu-kdyz-politika-zabiji-vic-nez-plice-plne-stinu/
Střet Ruska a Číny v boji o Dálný východ?
Rusko je ve vleklé ekonomické krizi v důsledku západních sankcí. Čína zatím vede obchodní válku s USA. Obě země se snaží vypadat vůči Západu jako silní spojenci. Ve vzájemných vztazích ale panuje nedůvěra. Ze Sibiře mizí obrovské množství dřeva a velký projekt hraničního mostu spojujícího obě země stojí.…
https://www.televizeseznam.cz/video/voxpot/stret-ruska-a-ciny-v-boji-o-dalny-vychod-nataceli-jsme-primo-na-hranici-64030371
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/faktura-za-koronavirus-cina-dluzi-vyspelym-zemim-pres-100-bilionu-spocitala-studie-40319565?
Tchajwan je asi taková "odtržená provincie" ČLR, jako je ČR odtržená provincie Rakouska, anebo Jižní Amerika třeba součást Španělska. Resp. ČLR má na připojení / anexi Tchajwanu asi takové právo, jako Španělé na Argentinu, Kubu a Filipíny, Rusové na Aljašku anebo Británie na Indii a USA. Právo na sebeurčení komunistům - ruským ani čínským - nic neříká, uznávají pouze právo silnějšího….
Příznačné je, že největšími obdivovateli Číny a Ruska, přesněji čínského a ruského režimu (a kritiky mých článků o ČLR a RF) jsou jedinci slabého ducha (resp. ideoví souputníci těchto totalitních režimů), kteří v Číně či Rusku nikdy nebyli, vesměs třeba Tchajwan nebo Východní Turkestán nenajdou ani na mapě … a ani netuší, že i náš vývoz do Rumunska předčí českých export do ČLR a čínské investice v ČR jsou zanedbatelné :) !! K hloupému srovnávání de facto suverénního, demokratického Tchajwanu se separatistickými východoukrajinskými „republikami“ pod patronátem Kremlu nemá ani smysl se vyjadřovat.
Fakt, že komouši a oportunističtí klausovci stojí vždy pevně po boku pekingských (i kremelských) soudruhů, nepřekvapí (a zároveň je varováním!). Však naše rudé šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní demokracii, idei občanské společnosti a "americkému imperialismu" (vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci a princip individualismu, osobní svobody a lidských práv).
Stejně tak hovoří samo za sebe, že facebookové skupiny typu „Přátelé Ruska v ČR“ nebo „Priatelia Ruska v Slovenskej Republike“ sdružují vedle zarytých antiamerikanistů i různé nácky, antisemity a bojovníky proti EU a NATO, kteří znají velké kulové o ruské kultuře, literatuře či historii (které je ani nezajímají). Holt Svůj k svému ….
Tady nejde vůbec o Miloše Vystrčila!
Komunistům a zlu obecně je třeba vzdorovat vždy. Morálku nelze podřizovat kalkulačce, mamonu ani strachu. Navíc i z praktického hlediska Čínská republika je pro nás užitečnějším (a hlavně serioznějším / bezpečnějším) partnerem, než komunistická ČLR. Té je na čase přirazit už konečně dveře před nosem.
Oportunistický Západ si ústupky a kšefty s maoisty vykrmil takového rudého molocha, který mu nakonec vykroutí krk ...
Být ekonomicky závislý na komunistické Číně a Rusku znamená pro Západ totéž, jako kdyby byl v r. 1940 životně spojen pupeční šňůrou s Třetí říší či Japonskem!
Korejská válka, poválečná ekonomická a kybernetická diverze, vyzbrojování severokorejského Frankensteina maoisty, čínské snahy o anexi celé jv. Asie, koronavirus a přestřelky na čínsko-indických hranicích byly jen varováním.
To už není aktuální.
Přibližně 95% populace má alespoň základní zdravotní pojištění. Navzdory tomu veřejné zdravotní pojištění zpravidla kryje pouze přibližně polovinu nákladů na lékařskou péči, přičemž poměr je nižší u závažných nebo chronických onemocnění. V rámci iniciativy „Zdravá Čína 2020“ se Čína v současné době snaží snížit náklady na zdravotní péči a vláda požaduje, aby pojištění do konce roku 2018 pokrylo 70% nákladů. Čínská vláda pracuje na poskytování dostupné základní zdravotní péče všem obyvatel do roku 2020.
Doporučuji americký server Youtube a zadat např. heslo „agriculture in China" a dále sám pátrat. Zjistíte, že realita není tak černobílá jak tento zkreslující článek popisuje. Pan Hrabal skutečně mohl vidět jen jeden traktor, ale jaksi si neuvědomil, že je to jen pohled skrze klíčovou dírku a celkový pohled mu uniká.
https://www.youtube.com/watch?v=gIGOU5mirH8
18/10 2022
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v minulých dnech zavedla přísná pravidla v oblasti čipů, čímž výrazně omezila jejich výrobu v Číně. Západní firmy tak náhle přerušují obchodní vztahy s čínskými výrobci, které navíc hromadně opouštějí američtí zaměstnanci. Motivace USA je jasná: zabránit Číně ve výrobě pokročilých čipů používaných do superpočítačů či vojenského vybavení.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-usa-ochromuji-cine-vyrobu-cipu-40412017